wiadomosci.wp.pl : Znany duchowny muzułmański potępia Al-Kaidę

wiadomosci.wp.pl : Znany duchowny muzułmański potępia Al-Kaidę

wp.pl | dodane 2010-03-02 (14:38)

Wpływowy muzułmański duchowy wydał fatwę na ideologię Al-Kaidy, potępiając zabijanie niewinnych i samobójcze zamachy. Jego zdaniem, metody stosowane przez terrorystów są sprzeczne z samym islamem – informuje BBC.

Dr Muhammad Tahir ul-Qadri, 59-letni duchowny muzułmański z Pakistanu, w swojej 600-stronicowej opinii doktrynalnej – fatwie – określił Al-Kaidę mianem "starego zła z nową nazwą".

Choć wielu uczonych muzułmańskich wyrażało się już w podobnym tonie, to jednak zdaniem zwolenników dr. Qadriego jego fatwa idzie znacznie dalej. Punkt po punkcie zbija argumenty stosowane przez ekstremistów, pokazując, że są one sprzeczne z islamem. Poza tym sława Tahira ul-Qadriego sięga znacznie dalej. Ten duchowny cieszy się dużym uznaniem w swojej ojczyźnie. Również na Wyspach Brytyjskich jego ruch zyskuje nowych członków.

Promocją dokumentu wśród muzułmanów zajmie się organizacja ul-Qadriego Minhadż ul-Quran International, licząca około 5000 członków w samej Wielkiej Brytanii i posiadająca przedstawicielstwa w 70 krajach świata.

Rzecznik organizacji Minhadż ul-Quran, Szahid Mursaleen twierdzi, że fatwa może osłabiać motywację potencjalnych zamachowców-samobójców, którzy wierzą, że dzięki poświęceniu swego życia "z pewnością" otrzymają nagrodę w życiu wiecznym. Mursaleen podkreślił, że ekstremiści w Wielkiej Brytanii rekrutują młodych ludzi, obiecując im nagrodę wieczną. Terroryści robią im w ten sposób "pranie mózgu" - podkreśla rzecznik.

- Fatwa dr. Qadriego zasiewa wątpliwości w umysłach potencjalnych zamachowców-samobójców – twierdzi rzecznik organizacji Minhadż ul-Quran.

Ul-Qadri cieszy dużą popularnością w Pakistanie, a jego ruch zdobywa coraz więcej członków w Wielkiej Brytanii.

Source : http://wiadomosci.wp.pl/kat,107156,title,Znany-duchowny-muzulmanski-potepia-Al-Kaide,wid,12034714,wiadomosc.html?ticaid=19bfa

Comments

Top